מעשה בציפור בולבול ולוח כדור סל,

נובמבר 2010

 

כותרת משנה: ילדי החט"צ בקצרין מוצאים ציפור מתה בחצר, פונים לעזרת הצוות החינוכי והצוות הופך את האירוע לשיעור חינוכי רב תחומי, רב חושי, רב ערוצים. קמחי: "כמו שלמדו פעם תוך כדי חיים".

 

בשבוע שעבר הגיעה הגר הוד, רכזת החטיבה הצעירה, למשרדי מחלקת חינוך במועצה המקומית קצרין ובידה חוברת רבת דפים מילדי החטיבה. החוברת הצבעונית הכוללת צילומים, ציורים, מכתבים והסברים – מגוללת סיפור אמיתי כפי שקרה יום לפני כן בבית הספר.

החוברת מתחילה: "לכיתתנו הובאה ציפור בולבול, ללא רוח חיים, לאחר שנחבטה בלוח השקוף של טבעת הסל במגרש הכדורסל. נערך דיון בכיתה ובו הועלו השערות התלמידים לגבי המקרה. הילדים קיבלו מידע על הציפור, שהורחב בשיעורי טבע, מיוזמתם כתבו הספד לבולבול וביקשו לערוך גם...טכס קבורה. נבחר המקום בחצר, הונח שלט לציון המקום וסביבו פוזרו פרחים."

בחוברת צילומים של הילדים מביאים את הציפור המתה, עורכים דיון, קוברים, כותבים הספדים, מניחים פרחים וכהנה. אחרי ההקדמה הזו הופיעו עשרות מכתבים ממוענים לעדית קמחי, מנהלת אגף החינוך, עם סיפור המעשה ועם בקשה לאישור צביעת הלוחות השקופים כדי למנוע מקרים מצערים כאלה לציפורים נוספות. בן צייר את הסלים במגרש הכדורסל, לוסי ציירה ציפור בולבול מדויקת מאוד, אנטון צייר את הציפור נחבטת בלוח וילדים עצובים יושבים לכתוב מכתבים, סתיו עשתה תרשים של השלבים בין מות הציפור לקבורתה, אביטל ציירה את השלט ליד קבר הציפור ורז את הציפור במעופה אל תוך הלוח, הדס צרפה עלים יבשים כמו שהושמו ליד הקבר וכך גם הילה ועוד ועוד מכתבים וציורים יפים על מה שארע לציפור בחטיבת אפק.

מנהלת אגף חינוך וחברה השיבה לילדים במכתב בו תיארה כמה התרשמה מעבודותיהם והוסיפה: "ועכשיו לגופה של הבקשה – אב הבית של ביה"ס יכול בהחלט לצבוע את הלוחות. אולם מאחר שאינני מומחית בתחום של הרגלי הציפורים שלחתי שאילתא לאתר של המרכז לטיפוח ציפורי הבר בחצר הבית, כדי לבדוק מה הם מציעים לעשות."

התשובה מהמרכז לטיפוח ציפורי בר, לא אחרה לבוא.

"שלום רב עידית קמחי ותלמידי החטיבה הצעירה אפק בקצרין, לשאלתכם בנוגע לצביעת לוח הכדורסל השקוף כדי למנוע הפגעות של ציפורים – התשובה היא – שזה פתרון מצוין! צביעה בכל צבע שהוא תהפוך את הלוח השקוף לגלוי ונראה לציפורים וכך לא ייפגעו בו. כל הכבוד לנקיטת הפעילות האקטיבית  והאפקטיבית בנושא. נשמח לקבל דיווחים וצילומים של מה שהיה ומה שייעשה בהמשך. חג שמח, שלומית ליפשיץ, דורון להב, טיפוח ציפורי בר בחצר."

עדית קמחי, מנהלת אגף חינוך וחברה: "ללמוד מהחיים, תוך כדי אינטראקציה חברתית, ערכית ותרבותית – זו אחת השיטות הטובות ביותר לזכור לכל החיים, לחקוק תובנות בנו ובילדים. ישנם פילוסופים של החינוך כמו לב ויגוצקי, למשל, שכתבו על כך ספרים שלמים. וכאן, בקצרין המודרנית, הפריפריאלית, בפינה הקטנה והחמודה שלנו, זה החינוך שקורה מתחת לאף. ממש כמו שלמדו פעם. באופן טבעי, רלוונטי וקשור לחיים. זה מרגש ביותר."

יש לציין שכל המבצע נוהל ביד רמה ואוהבת על ידי הצוות החינוכי הכולל גם מורות אוהבות טבע, קרובות לעולם החי, בין השאר יעל עזרן אשר מובילה כבר שנים רבים יוזמות חינוכיות בתחום החי והטבע.

הוד: "עם חזרתנו לחופשת חנוכה, נברר איזה סוג של צבע מתאים ונצבע את הלוחות מבחוץ לטובת ציפורי הבר".

 

>>> לחוברת שהילדים עשו >>>