קוקייה מצויצת

 

קוקייה מצויצת

אבי בלומן

 

בלטינית:  Clamator glandarius

באנגלית: Spotted Cuckoo Great

בערבית: וקואק מורק

 

מבנה גוף:

עוף שגודלו כיונה, והוא ניכר בנימור לבן על חלקי גופו העליונים, שצבעם שחור אפרפר. הזנב ארוך ומדורג. ציצית מזדקרת בקדקודו בעת התרגשות. צידי הצוואר צהבהבים כרכומיים והגחון צהבהב לבנבן. אין הבדל במראה בין זכר ונקבה. צבעיה של הקוקייה מזכירים את צבעיו של  בז העצים. מעופה החזק והישר וצלליתה, בעלת הזנב הארוך, מטעים לעיתים וגורמים לחשוב שהיא נץ, אלא שכנפיה קצרות יותר ביחס לכנפי הנץ.  במעופה היא מרבה לצווח בקריאות צרודות, מכאן מקור השם הלטיני שפירושו 'הצרחן'.

 

תפוצה:

 הקוקייה המצויצת היא ציפור  מקייצת, שכיחה למדי במרכז הארץ ובצפונה. היא שבה לארץ ממעונות החורף שלה באפריקה במהלך החודשים פברואר מרץ. הבוגרים נשארים בארץ עד יולי. הצעירים נודדים דרומה בספטמבר. מקומות חיותה בארץ – שולי יערות, יערות פארק, כרמי זיתים, שטחי גריגה עם עצים פזורים וכדומה.

 

מזון:

חרקים. בעקר זחלים שעירים של עשים, חגבים, חרגולים, נמלים וחיפושיות. הקוקייה לא בוחלת בזחלים שעירים ואף רעילים, שציפורים אחרות נמנעות מהם. היא  גם נוברת ומוצאת גלמים של חיפושיות אותם היא אוכלת. כשאינה אוכלת היא מסתתרת בין ענפים של שיחים קוצניים כגון אטד ושיזף.

 

רביה:

הקוקייה חיה בזוגות. לכל זוג טריטוריה משלו. הזכר מאכיל את הנקבה לפני ההזדווגות. מספר הפונדקאים של הקוקייה המצויצת מצומצם: באירופה – בעיקר בקיני עקעק, באפריקה בקינים של מיני זרזיר ואצל עורב קצר זנב ובארץ בעיקר בקיני העורב האפור.  השנה, לראשונה, נמצאו בארץ הטפלות של קוקיות בקיני קאקים. שש מתוך שבע תיבות קינון שהושמו עבור בזים ותנשמות  בעמק בית שאן, על ידי החוקר הזואולוג מוטי צ'רטר, נתפסו על ידי קאקים  והוטפלו  על ידי קוקייה מצויצת. לצילומים מרהיבים  ומידע על מחקר זה היכנסו לכתובת:  http://www.yardbirds.org.il/daf/cuckoo/cuckoo.htm

ההטלה מתרחשת במקביל  להטלת העורבים – בחודשים פברואר עד מאי.  ההטלה מתבצעת בקן של עורב אפור ש'סומן' מבעוד מועד. הקוקיות עוקבות אחרי בנייתו והקוקייה הנקבה אף מבקרת בו מספר פעמים כשעורבים האפורים לא בשטח ויושבת בו.  ההטלה נעשית במבצע משולב של הזכר והנקבה: הזכר עף סביב הקן בצורה גלויה ובולטת, כמו למשוך את תשומת לב העורבים אליו והנקבה עפה נמוך ובהיחבא לאורך גזע העץ. כשהיא מבקרת בקן ורואה שם ביצת עורב – היא מזדרזת ומזדווגת עם בן זוגה תוך מספר דקות ומטילה מיד את ביצתה.  בדרך כלל מספר ביצי הקוקייה המוטל בקן העורב – 1  או 2  אם כי נמצאו גם 5 ביצים. צבע הביצה דומה לצבע ביצת העורב- רקע טורקיז ועליו כתמים כהים. ביצת הקוקייה קטנה ועגולה יותר מביצת העורב וקליפתה קשה יותר.  הקוקייה המצויצת לא זורקת את ביצי העורב מהקן וגוזליה לא משליכים את גוזלי העורב – כפי שנצפה בקוקייה האירופית.  ייתכן והקוקיות ניגשות לקן אחרי הבקיעה ומנקרות את גוזלי העורב, שכן נמצאו קנים ובהם גוזליי עורב מנוקרים ומושלכים ואילו גוזלי הקוקייה נותרו בהם ללא פגע.

גוזלי הקוקייה בוקעים אחרי 13 ימי דגירה בלבד ואילו גוזלי העורב אחרי 19. עובדה זו מעניקה יתרון רב לגוזלי הקוקייה-  בכך שהם כבר גדולים וחזקים כשבוקעים גוזלי העורבים. גוזל הקוקייה גדל מהר ובגיל 3 שבועות פורח מהקן, כשהוא כבר דומה לבוגר.  העורבים ממשיכים להאכיל את פרחוני הקוקייה הצרחניים והתובעניים  עוד כשבועיים – שלושה  לאחר שעזבו את הקן. למרות שניתן לראות עורבים מגרשים קוקיות בוגרות מהטריטוריה שלהם הם ימשיכו ויגוננו על פרחון הקוקייה הצעיר שגדל בקינם עד שיעזוב את הארץ בסוף הקיץ.

 

שאלות רבות לא פתורות מעלה נושא הטפילות:

כיצד יודעת הקוקייה שהיא קוקייה? רוב הציפורים יודעות מי הן לפי מי שגידל אותן  (באמצעות מנגנון ה'החתמה')  וכאן המצב שונה.

למה ממשיכים העורבים להאכיל את גוזל הקוקייה גם כשניכר שהוא אינו שלהם?

ניסיון לענות על שאלות אלה ואחרות תוכלו לקרוא בפרק  'בין טפיל לפונדקאי ' בספרו של אמוץ זהבי שברשימת מקורות המידע.

 

 

עורב מאכיל גוזל קוקייה

 

צילום: אילן זהרוני

 

 

מחקר על קוקיות שתפשו קינים של קאקים שתפשו קינים של בזים

First Record of Eurasian Jackdaw (Corvus monedula) Parasitism by the

Great Spotted Cuckoo (Clamator glandarius) in Israel

Motti Charter, Amos Bouskila, Shaul Aviel and Yossi Leshem

 

ABSTRACT.—Little is known about the biology of the Great Spotted Cuckoo (Clamator glandarius)i n Israel.After erecting nest boxes intended for cavity-nesting

raptors,however, we had opportunities to ob-serve Great Spotted Cuckoos parasitizing Eurasian Jackdaws (Corvus monedula) that also nested in some of the boxes. During the 2003 breeding season, we monitored seven jackdaw nests, six of which were par-asitized by cuckoos. In five of the jackdaw nests,one to four cuckoo eggs hatched, and one to three nestlings survived to fledge (four nests). This is the first docu-mentation

of Great Spotted Cuckoos parasitizing jack-daws in Israel. Received 4 June  2004,accepted 18

 לקבלת המחקר המלא ניתן לפנות למוטי צ'רטר

charterm@post.tau.ac.il and
kestrelisrael@yahoo.com
 

 

גוזל קוקייה בן יום אחד

צילום: מוטי צ'רטר

 

גוזל קוקייה בן מספר ימים

צילום: מוטי צ'רטר

 

גוזל קוקייה בוגר

צילום: מוטי צ'רטר

 

מקורות מידע ואתרים נוספים:

1. פז,עוזי, 2000, תקליטור "העופות בישראל"  בהוצאת סי די מדיה וטבע הדברים.

2. פז, עוזי, 1986,  האנציקלופדיה לחי ולצומח בא"י, כרך 6 הוצ' החברה להגנת הטבע ומשרד הביטחון.

3. זהבי אמוץ ואבישג,1996, טווסים, אלטרואיזם ועקרון ההכבדה. הוצ' החברה להגנת הטבע.  פרק 16 - בין טפיל לפונדקאי.

.4

 Charter M, Bouskila A, Aviel s, Leshem y, 2005, First record of

Eurasia Jackdaw(Corvus monedula) Parasitism   by thr Great Spotted Cuckoo (Clamator grandularis) in Israel. 

 2005 Wilson Bulletin 117

 

5. סיפור מצולם על הקוקייה האירופאית מאת יורם שפירר  

    ולסיפור המקורי והמלא: http://www.pbase.com/shpirery/cuckoo

 

6. מידע ובולים של קוקייה המצויצת:     http://my.ort.org.il/holon/birds/al1.html

 

 

לאתר המרכז לטיפוח ציפורי הבר בחצר הבית

http://www.yardbirds.org.il

 

 

23/03/2007