פרויקט צפרות

בית הספר ממ"ד מעלות חיים - פתח תקווה

המורה  האחראית על הגינה המזמינה: שושנה וינטראוב.

 צילומים: שלומית ליפשיץ

 

למידע על בית הספר

 

ציפורים בגינה נובמבר 2010

 

בולבול

צוצלת

נרקיסים

שחרור

נקבת בז בבוקר

 

 

יהודית קאופמן כותבת:                                                                                       ‏17/10/2010

 

לשלומית שלום!

 

רציתי לספר לך שעברתי הבוקר לאורך הגינה האקולוגית ושמחתי לראות שם כמה ציפורים שבילו את זמנן:

ירגזי שהסתובב בשיח דק פרי זקוף, 2 צופיות זכר ונקבה, שניצלו בעיקר את טפטוף המים ממתקן המזגן למקלחת ושתיה (מדהים ,חבל שלא יכולתי להסריט את זה בוידאו), בולבול שהשמיע קריאות אזהרה בעקבות חתול שהתגלה על הקרקע, ו- 4 צוצלות שהסתובבו באזור אגן המים.

 

באזור המסלעה של הגיאופיטים צמחו לצערי בר הרבה עצים צעירים שנבטו ככל הנראה מזרעי אחד מעצי הנוי הנטועים בצמוד, בכל אופן יש להם את אותו סוג של עלווה. הם די מכסים את שטח המסלעה. יש עוד צמחי בר שהתפשטו בשטח הגינה, אבל בסך הכל זה נראה יפה ופורח.

 

 

יהודית קאופמן כותבת:  

 

מצ"ב תאור תצפית בגינה האקולוגית שערכתי היום, יום רביעי 12.3.08. בשעות: 08:20 - 08:50 בבוקר.

 מורגשת התרחבות ניכרת במגוון הציפורים המבקרות בגינה. נספרו 7 מינים שונים של ציפורים בחצי שעה:

מיד בהגיעי נראו זוג צוצלות עומדות על שביל החצץ ואוכלות שאריות לחם. זוג דרורים, זכר ונקבה, נעמדו על גדר הגינה ומיד ירדו למטה לשביל והצטרפו לזוג הצוצלות באכילת הלחם. מצדה השני של הגינה, בסמוך לאזור צמחי התבלין, נראה בולבול צהוב שת רודף באוויר אחרי חרק ומנסה לצוד אותו. אחר כך עף לעץ העומד בשלכת שבפינת הספסלים. חבורת עורבים אפורים הגיעה בתעופה נמוכה ושניים מהם נעמדו למנוחה על אותו עץ. עורב שלישי נח מחוץ לגינה אבל כמעט כולם פצחו בסדרה של קריאות רמות("קרע, קרע"), ולאחר מכן עפו. צופית בוהקת זכר הגיע אף הוא ונעמד על אותו עץ. מנגד נראתה צוצלת נוחתת ליד בריכת המים, יורדת לבריכה, ושותה תוך התזת נתזי מים. קול של צופית בוהקת נוספת נשמע מתקרב. הפעם הגיעה נקבה והיא נעמדה על גדר הגינה. מדי פעם רפרפה באוויר, אך תמיד חזרה לגדר ומשום מה לא התעניינה כלל בצמחייה, למרות שבסמוך אליה היה צמח החביב עליה מאד. התעלומה נפתרה מיד, לאחר שהצופית נראתה מנסה לתלוש קורי עכביש מתוך גדר הגינה, וכן נראה ככל הנראה חרק קטן בפיה , יתכן העכביש בעצמו. כך שלפי הערכתי הצופית "תפסה שתי ציפורים במכה אחת": גם השיגה חומר לקינון וגם תוך כדי כך מצאה אוכל, החשוב גם כתוספת אנרגיה בימים המייגעים של חיפוש חומר לקינון ובניית הקן עצמו. הצופית חזרה על פעולת תלישת קורי העכביש לפחות פעם אחת נוספת, תוך שהיא חוזרת ומרפרפת מדי פעם אל מול גדר הגינה. לאחר מכן עפה ועזבה את המקום. עורבני שחור כיפה נראה נוחת על גדר הגינה בסמוך לבריכת המים. אחר כך ירד למטה,הגיע לבריכה ושתה מים. באותו זמן נחתו ציפורים חדשות בשביל החצץ- זוג מאינות מצויות. גם הן נראו אוכלות בהתלהבות  משאריות הלחם שעל השביל, ואחת מהן הגיעה למתקן האכלה וניסתה למצוא גם שם מזון.

 

 

יהודית קאופמן כותבת:  

 

ביום ראשון 17.2.08 ערכתי תצפית בגינה האקולוגית. שמחתי לראות  את הספסלים ששמו בפינה ליד המסלעה של הגאופיטים. ממש עושה חשק לבוא, לשבת ולצפות...

 

צוצלת הגיעה לעץ העומד בשלכת בפינת הספסלים. מיד אחריה מגיע ונוחת על ענפי העץ עורבני שחור כיפה. ומיד בהגיעו - השמיע קולות צרודים של חתול. "מיאו, מיאו", קרא ה...עורבני. הוא השמיע קולות של חתול במגוון טונים השונים אחד מהשני.  צופית בוהקת הגיעה תוך השמעת סלסולים קצרים לעץ עליו עמד העורבני - אבל עזבה מיד, יתכן ובגלל נוכחותו. לאחר שהשמיע העורבני מגוון רחב של קולות חתול, יתכן והשמיע קולות ציוץ שקטים, אבל לשניות בודדות בלבד. לאחר מכן נשמע לפתע קול תיפוף מהיר. הקול הזכיר מאד קולות תיפוף שמבצע נקר סורי בנקישות מקור מהירות על ענפים וגזעי עץ כדי להכריז על נחלתו. אבל - בגינה לא היה אף לא נקר סורי אחד. הודות לשקט ששרר במקום ניתן היה לשמוע שקולות התיפוף מגיעים מכיוונו של העורבני. בתצפית אל העורבני הוא נראה מקיש במהירות בין שני חלקי המקור, וכך מפיק קולות הזהים לקולות התיפוף של הנקר הסורי.

 

 

יהודית קאופמן כותבת:  

 

סיכום תצפית לגינה האקולוגית מתאריך 6.1.2008

התצפית נערכה בין השעות 8.40 – 9.20. על עץ העומד בשלכת ליד המסלעה נצפו 3 דרורים,(ביניהם זכר אחד), שתי צוצלות ו – 2 בולבולים שהגיעו האחד אחר השני. חתול בית  עבר בגינה תוך סימון הטריטוריה שלו. אחר כך נראה שוב אחד הבולבולים על העץ בשלכת כשהוא מזנק לפתע למעלה במטרה לצוד חרק שעף מעליו. אחר כך עף מעץ לעץ וחזר. צוצלת עפה נמוך מעל לשביל בגינה. לפתע נשמעה  מחרוזת צקצוקים של צופיות. אל עבר עץ בעל עלים ארוכים ומנוצים, שענפיו משתלשלים מעל לגינה, הגיעו 3 צופיות בוהקות, כשהן רודפות האחת אחר השניה. 2 מהם לפחות זוהו כזכרים, השלישי היה מוסתר – יתכן נקבה. 2 הצופיות הזכרים בהקו בצבעים זוהרים מתכתיים בצבעי כחול –סגול. אחר – כך הגיעה צופית בוהקת ממין נקבה – והפעם עם צבעים צנועים יותר של אפור ושחור – לפרחיו של שיח דק-פרי זקוף |(ממשפחת הביגנוניים)  הפורח בגינה בצבעים צהובים. לדק-פרי זקוף פרחים דמויי משפך - פעמון, המתאימים למבנה מקורה של הצופית ליניקת צוף.( בעבר נקראה יונק הדבש). לכן אפשר היה לראות בתצפית כיצד הצופית עוברת מפרח אחד לשני ויונקת צוף. באותו זמן הסתובב אחד הבולבולים לידה וקרא קריאות רמות, כאילו מנסה לגרש אותה משטחו.

 

 

יהודית קאופמן כותבת:  

 

התצפית נערכה לאחר יום גשום, מה שמגדיל את הסיכוי לצפות בציפורים אוספות מזון. התצפית נערכה בתאריך 12.11.07. בין 08.15 ל - 08.45 בבוקר. בגינה נראתה צוצלת שטיילה לאורך כל הגינה, עד שנראתה עפה עם זרדים בפיה אל אחד מהעצים בחצר סמוכה. (איסוף חומר לקינון בגלל כמה מחזורי קינון בשנה). לאחר מכן הופיעו הצוצלות בזוג על הגדר, כשהזכר מנפח את החזה וקד קידות ליד הנקבה. (חיזור). הדבר חזר על עצמו גם כשעפו לשולי גגון בית הספר,מעל הגינה. אחר כך ירדו זוג הצוצלות לגינה וליקטו מזון, גם מהצמחים וגם שאריות מהלחם ממתקן ההאכלה שהיו על הקרקע. בינתיים נראה חתול שישן עד אז בגינה מתרומם מתנומתו ומתמתח. באותו זמן החלו קריאות אזהרה של ירגזים שנראו בסבכי העץ שמעל הגינה. החתול חזר לישון וקריאות האזהרה נרגעו. זוג הירגזים ירד לגינה. אחד הירגזים הגיע למתקן ההאכלה ונראה לוקח לחם ועף איתו לאחד העצים מעל הגינה. כמו כן נראה דרור זכר יורד לגינה.

 

 

יהודית קאופמן כותבת:  

בפעם האחרונה שעשיתי תצפית לגינה ב - 20.8.2007 ראיתי ראשית דבר פריחה, צמיחה ולבלוב מרשימים של כל הצמחים שנשתלו. הכל ירוק ויפה לעין. מיד ראיתי זוג ירגזים מצויים ולאחר מכן הצטרף ירגזי מצוי נוסף. אחד הירגזים ירד למטה לצמחייה ותפס חרקים קטנים. ירגזי אחר הסתובב כל הזמן באזור צינורות של פתחי אוורור שיוצאים ממבנה בית הספר ובדק, ככל הנראה, אם ניתן להכנס לצינור, אולם לרוע מזלו הצינור היה סגור בצורת סבכה. כשהעפתי מבט לאזור בריכת המים הקטנה הכל נראה במבט ראשון ריק וללא תנועה, אבל לפתע גיליתי שעל אחת האבנים בקרבת הבריכה נמצאת יונת בית בצבע כהה במצב מנוחה מוחלטת. יתכן שגילתה אותי ואז עפה. בזמן שיונת הבית עפה הבחנתי בעוף נוסף שמגיע בנחיתה לכיוון הבריכה. הפעם היה זה תור מצוי יפהפה. הוא ידע בדיוק מה הוא רוצה: הוא הלך מיד לכוון חלוקי הנחל של הבריכה, ירד את כל חלוקי הנחל למטה עד שהגיע למים של הבריכה ושם שתה . לפתע הגיעו זוג בולבולים והתעופפו מעל הגינה בקרבת הירגזים. בשלב זה העדפתי לעזוב את התצפית כדי למנוע הפרעה מיותרת לציפורים בשגרת חייהם.משהמשכתי ללכת לכוון המשקיף אל פינת צמחי התבלין, ראיתי באזור צמחי הנענע (ככל הנראה) הפורחים בסגול פעילות ערה של חרקים ממשפחת הדבוראים. לסיכום ניתן לומר שהגינה נראית במצב מצויין, והיא שוקקת חיים ,חיה, ערה ונושמת!

                      יהודית קאופמן.

 

 

 

מה ראינו בחצר

 

מה יש בטבע

 

החצר שבה תוקם הגינה המזמינה

 

סקיצה ראשונית של תכנון הגינה המזמינה

 

 

גזירת הסרט

אילנה קאופמן- מנהלת בית הספר יצחק אוחיון - ראש עיריית פתח תיקווה ופלטיאל איזנטל – סגן ראש העיר.

 

תלמידי בית הספר בטקס חנוכת הגינה

 

מראה כללי של הגינה המזמינה - יוני 2007

 

מילוי ברכה ממי המזגן

 

קומפוסטר בגינה המזמינה

 

הודעה להורים על חנוכת הגינה המזמינה

 

הגינה – ינואר 2008

 

כלניות בגינת מעלות חיים

 

הקיר המקושט של הגינה

 

 

לאתר בית הספר

 

לאתר המרכז לטיפוח ציפורי הבר בחצר הבית

http://www.yardbirds.org.il

‏21/11/2010