כחל

 

צילום: הרי קרויטרו

שם אנגלי: European Roller

שם לטיני: Csoracias garrulus

שם בערבית: أبو زريق (الشقراق الأوروبي)  שיקראקייאת

 

מקור השם: כחל, נובע מהצבע כחול-טורקיז שעל גופו. השם ניתן לו ע"י שלונסקי. שמו הלטיני Csoracias  (דמוי עורב) garrulous (צווחן), בשל קריאותיו הצווחניות כשל העורבני. את שמו האנגלי Roller – המתהפך, קיבל ממעופו האקרובאטי של הזכר בתקופת החיזור. יש הטוענים שבמסכת קידושין מ"ד, א' "צווח ריש לקיש כי כרוכיא" הכוונה לכחל.

הכחל שייך לסדרת הכחלאייים,Coraciiformes  ולמשפחת  הכחליים Coraciidae. במשפחה זו שני סוגים, 12 מינים ו- 31 תת מינים. בארץ נמצא תת המין C. g. garrulous

 

סימני זיהוי: במבנה הגוף דומה לעורב קטן, בגודל יונה.  אורך הגוף  31-32 ס"מ, מוטת הכנפיים  45-50 ס"מ. משקל הזכר 127- 180 גרם. משקלה של הנקבה 130-154 גרם. צבע כללי כחול. אברות היד והאמה כחולות שחורות, הגב וסוככות הכתף בצבע חום-ערמוני, הזנב צבוע בכחול ירקרק, שתי אברותיו החיצוניות ארוכות יותר וכתם שחור-כחול בקצותיהן.

 

תפוצה בעולם: תפוצתו פליארקטית. תפוצת תת המין הנמצא בארץ C.g.garrulous  משתרעת מצפון מערב אפריקה לספרד ומשם דרך מרכז ומזרח אירופה לאסיה הקטנה, לאירן ועד לסיביר. בסתיו נודדת חלק מהאוכלוסיה לדרום מזרח אפריקה.

תפוצת תת  המין  C.g.smenewi .משתרעת מעירק ואירן לטורקמניה, קאזאחטאן וצפון מזרח סין.

 

מקום חיות: מישורים שטופי שמש חמימים, עד לרום של 1000 מ' באירופה ו-2000  מ' בצפון אפריקה, בינות לחורשים של עצי אלון, אורן, בוסתנים ופרדסים, גדות נהרות, סוונות יבשות דלילות עצים ואף בחוות חקלאיות.

 

התפוצה בארץ:

הכחל הוא חולף מצוי בארץ, בין החודשים ספטמבר – אוקטובר ומחודש מרס עד סוף מאי.

בעיקר ניתן לראותו בנדידת האביב ממזרח לקו פרשת המים. בתקופה זו ניתן לראותו בלהקות קטנות במעופו וכן במנוחתו על חוטי חשמל, בעיקר בלילות בבקעת הירדן.

בעבר היה מקייץ נפוץ אך החל משנות החמישים פחתו הקינונים בארץ וכיום הכחל הוא דוגר נדיר, לרוב בשכנות לקינון של שרקרקים.

 

התנהגות: בשונה ממינים אחרים  בסדרת הכחלאים הוא חי לבדו או בזוגות בודדים. בתקופת הקינון דוגרים הכחלים בשכנות במרחקים הנעים בין 70 ל- 200 מ' זה מזה.

 

מזון: חסרי חוליות בעיקר חיפושיות וחרקים אחרים בעלי גוף קשה: חיפושיות. חגבים, צרצרים, ארבה, עקרבים ושאר חרקים מעופפים. לעיתים גם לטאות, חומטים, צפרדעים, גוזלים ואף מכרסמים קטנים. את טרפו הוא מאתר ממרום שבתו בנקודת תצפית ממנה הוא עט על טרפו מכה בו ובולעו. לעיתים הוא לוכד חרקים תוך כדי מעוף. בתקופת נדידת הסתיו אוכלים הכחלים גם פירות.

 

קינון ודגירה: הדגירה בארץ מתבצעת בחודשים מאי – יוני. הכחל הוא מונוגאמי, בודד וטריטוריאלי. הזכר מבצע מעופי ראווה: מתרומם גבוה ואז יורד תוך הסתחררות באוויר והשמעת צריחות. מכן שמו האנגלי 'המתגלגל' (Roller ). הקן נמצא בשקע בעץ, לרוב ללא ריפוד, או בשקע שבסלע, בגדת נהר או במבנה. בארץ לרוב ישתמשו במחילה נטושה של שרקרק או של שלדג. באירופה הם מקננים גם בתיבות קינון. בתטולה ממוצעת 4-5 ביצים לבנות. הדגירה מתבצעת רוב הזמן ע"י הנקבה אך גם הזכר משתתף. הדגירה נמשכת 17-19 ימים. שני ההורים מאכילים את הגוזלים במשך כשלושה שבועות. הפריחה מהקן מתבצעת כשהגוזלים בני 26-28 יום והורים ממשיכים להאכיל אותם עוד זמן מה גם מחוץ לקן.

 

 פרטים מעניינים:

·       אוכלוסייתו האירופית הולכת ופוחתת, בעיקר בצפון. סבורים כי הקיץ שנעשה לח יותר כמו גם שינוים מעשה אדם במקומות החיות פגעו בחרקים הגדולים המהווים את עיקר מזונם של הכחלים.

·       אפשר לראות כחלים עפים לארץ ומתרוממים עם אבני חצץ במקורם ומשתעשעים איתן באוויר: מפילים ותופסים.

·       בשנת 1938 ניצוד ליד ירושלים כחל שטובע בריגה שבלטביה!

 

 

לאלבום תמונות הכחל

 

מקורות המידע:

ספרים וכתבי עת בעברית:

1.     היינצל ה., פיטר, ר., פרסלאו ג'. (1975). הציפורים, מגדיר שלם. הוצאת הקיבוץ המאוחד. ת"א

4. מויאל, ח. (2004). לקסיקון שמות החולייתנים בישראל. הוצאת טבע הדברים, הרצלייה.

5.  מולארני,ק.,סוונסון,ל.,צטרסטרום ד., וגרנט,פ.ג'. (2003). הציפורים המדריך השלם לציפורי אירופה וישראל. הוצאת מפה והקבוץ המאוחד, ת"א

6.  ענבר, ר. (1977). מדריך לציפורי ארץ ישראל, הוצאת אחיאסף, נתניה.

7.  פז ע. (1986).עורך עזריה,א.  האנציקלופדיה החי והצומח של ארץ ישראל עופות כרך 6,  הוצאת  משרד הביטחון, ת"א.

 

 מקורות באנגלית:

1. Cramp, S& Simmons, k.E.L. (1977-8). Handbook of Birds of Europe, the Middle-East and North Africa. Vol. 1-5, , Oxford University Press.

2. Hadoram, S.(1966). The Birds of Israel. Printed in Great Britain by Bath Press Colour Books, Bat

3. Del Hoyo, j.,Elliott, a., Saragatal, J.,& Christie, D (2005)

Handbook of the Birds of the World, Vol 13. .Published by Lynx Edicions, Barcelona.

 

 

אתרי אינטרנט ומידע בבעל פה:

הכחל בבולים:  http://my.ort.org.il/holon/birds/as1.html

 

 

ליקט וערך - אורי גורפיין 

תודות על הסיוע בליקוט החומר ובעריכתו לשלומית ליפשיץ ולדורון להב.

 

לאתר המרכז לטיפוח ציפורי הבר בחצר הבית

http://www.yardbirds.org.il

‏19/09/2009