טיולי טבע קטנים בעיר הגדולה

כתבה: ארדית ביטמן-רינג

 

 

הספר שלפניכם עוסק בטיולי טבע קטנים שאפשר וכדאי לערוך בעיר. הספר מיועד להורים, גננות ומדריכים שפוגשים ילדים בגילאים בגיל הרך, אבל מתאים גם לבוגרים יותר.

הורה וילד או סבתא ונכד שמסתובבים ביחד בעיר,  בדרך לגן או בחזרה מביקור אצל חברים פוגשים "אוצרות טבע" קטנים בכל מקום: חלזונות על המדרכה, דרורים משתכשכים בחול, חמציצים בחצרות הבתים, חתולים ברחוב וכדרוריות ("אורי כדורי") מתחת לאבנים בכניסות הבתים.

 

הורים רבים ואיתם גם אנשי מקצוע בתחום החינוך, חשים כי אלו "אוצרות מבוזבזים" כי מפגשים רבים עם בעלי חיים שמצויים בסביבתנו  מתמצים ב-"חמודי, תגיד שלום לשבלול"...הספר נוצר על מנת להעניק משמעות רבה יותר למפגש הזה ולהוות כלי שמאפשר התעמקות והעשרה ברבדים נוספים – הפעלות, הצעות, יצירה וצחוק. מדריך זה מהווה אמצעי מתווך בין הורה לילדו ומשמש מנוף ללמידה משותפת וחוויה מחוברת לטבע שמסביבנו כל הזמן, אפילו בלב העיר. ילד בן שלוש שהתוודע לתכנים המופיעים במדריך יוכל לחזור ולחוות אותם בצורה שונה ומפתיעה בגילאים וחמש ושבע..

 

 

זו הזדמנות עבור המבוגרים לחשוף את הצעירים להנאות הטבע העירוני ודרך אגב להיחשף אליהן בעצמם:  מגוון רחב של אמצעים ורעיונות לתהליך של למידה וחוויה משותפים אודות "אוצרות הטבע" הללו, כולל אפשרויות להכנת בתי גידול, הצעות למחקרים שאפשר לבצע, רעיונות לתצפיות שכדאי לעשות, שיטות והצעות לחיפוש של חרקים בעיר, בישולי שדה עירוניים, ועוד.

בפעילויות עצמן הדגש הוא על שימוש באמצעים ביתיים ולא יקרים. ההנחיה וההכוונה היא להתנסות דרך דימיון ועידוד עקרון המיחזור, עם דגש על שמירת הטבע... על מנת לצאת לטבע לא צריך כסף, אלא סקרנות טבעית.

 

בספר שני אלמנטים מרכזיים: הראשון הוא היציאה לטבע העירוני (החיפוש, החפירה באדמה, הרמת אבנים בזהירות וכו'), האלמנט השני הוא בניית בית הגידול או המצע וההפעלות השונות שמתלוות אליו (את זה אפשר לעשות או בבית או בחוץ).

 

הוראות שימוש בספר:

 

הטקסט השחור- ההסברים למבוגרים. כדאי לקרוא אותו לפני או תוך כדי הפעילות והוא כולל בעיקר מידע כללי.

הטקסט הכחול- רעיונות להפעלות,שאלות שאפשר לשאול את הילדים, אמצעי דיבוב – כל אלו יעזרו לנו לקשר את הילדים ל"אוצר הטבע" שמצאנו. 

 

הספר מחולק לארבעה פרקים על פי עונות השנה – סתיו, חורף, אביב וקיץ. בכל פרק מתצאו מפגשים עם בעלי חיים שונים והוראות מפורטות וברורות כגון – איפה ניתן למצוא את החיה, מהו מזונה, כיצד ניתן לערוך תצפית עליה וכו'.

 

"כללי המשחק" ברורים ופשוטים:

יש להצטייד בסבלנות

צריך לפקוח עינים ולגייס סקרנות טבעית

לקחת – את זכוכית המגדלת שלנו, כלי איסוף כגון כף, אקווריום קטן מפלסטיק או קופסא,  ומשקפת אם יש.

 

וזהו. יוצאים לדרך.

 

בהצלחה – ולא לשכוח: חשוב להחזיר כל בעל חיים למקום אותו ממנו אספנו אותו!

 

את הספר "טיולים קטנים בעיר גדולה" (מודן) ניתן לרכוש בכל חנויות הספרים.

כל רוכש ספר אצלי שהגיע דרך האתר יזכה להנחה – 60 שקלים במקום 74.

אמצעי ההתקשרות עם ארדית ביטמן-רינג: טלפון 052-4848269, או מייל – Ardith25@yahoo.com.

 

 

‏27/08/2010